A nógrádi faluban található középkori templom falai különleges emléket őriznek mind a mai napig.
A tereskei Nagyboldogasszony római katolikus temploma valamikor a XI.-XII.században épült, együtt egy bencés apátsággal. Az apátságot pár évszázadon keresztül még lakták a szerzetesek, ám a XV. században, (valamikor 1476 körül), elhagyták ennek kolostor épülete aztán pusztulásnak indult, ma már csak alapfalainak csekély maradványai láthatóak.
Fotó: wikipedia
A templomot 1490-ben adományozta Bajoni Istvánnak Mátyás király, akinek nevéhez fűződik az első átalakítás is, mely gótikus stílust adott az épületnek, valamint belső bélésfalat is kapott egyúttal. A török megszállás Tereskét sem kímélte, akkoriban a katolikus közösség helyett a hódítók használták mecsetként.
Fotó: wikipedia
A XVIII. századra tehető a következő átalakítás, ekkor barokk jelleget öltött a templom, amelynek tornyait a XIX. század közepén lebontották, helyére a mai is látható klasszicizáló tornyot húzták fel.
Egészen 1960-ig azonban teljességgel rejtve maradt egy olyan alkotás, amely a Szent László kultusz magyarországi emlékei között is kitűntetett helyet foglal el, mivel a legnagyobb, legteljesebben fennmaradt ábrázolása ez királyunknak. Ez a négy részletből álló falképsor a templom északi oldalán látható Az utolsó négy kép a XIII. századból származik, míg az, amely a harci jelenetek ábrázolja a XIV. század végén.
Fotó: wikipedia
Ez az alkotás különösen értékessé teszi a magyar történelem megőrzésének palettáján Tereskét, valamint templomát, így mindenképpen érdemes felkeresni a falut azoknak, akik e szép magyar örökséget teljes valójában szeretnék látni!
Kiemelt kép: karpatok.eu
Ha tetszett a cikk kövess minket a Facebookon is