Ritkaságnak számít, hogy egy ilyen kis település ilyen gazdag kultúrával bírjon.
Közel másfél ezer ember lakja a nógrádi Kazár települést, mégis azzal büszkélkedhet, hogy több látnivaló található itt, mint más, sokkal nagyobb lélekszámú település.
Tájházat sok helyen lelhetünk fel kisebb falvakban, s ahogy megszokott Kazáron is azt a célt szolgálja a takaros épület, hogy népi életmód tárgyi emlékein, a kenderfeldolgozás megismertetésén keresztül illetve a "tisztaszobán" keresztül betekintést nyújtson a falubeliek életkörülményeibe.
Ezt egészíti ki szépen a Palóc Galéria, amely Palócföld népi kézműves kultúrája vezeti be a látogatókat. Itt meg lehet ismerkedni a népi eszközökkel, játékokkal, bútorokkal, valamint a Kazári népviselettel babákon és életnagyságú bábukon keresztül.
A galéria mellett, a Kézművesház és a Magtár eleveníti fel a régmúlt mindennapjait. A csipke kiállítás mellett a szövéssel, kosárfonással, korongozással, hímzéssel és csuhézással is behatóbban lehet megismerkedni a Kézművesházban, a Magtárban pedig több mint 100 db falvédőből álló kiállítás várja a vendégeket.
Ami azt a bizonyos pluszt jelent Kazár számára az három olyan kiállítás (plusz egy lenyűgőző "szabadtéri múzeum"), ami egyedi élményeket kínál.
Egy eredeti palóc parasztházban kaptak helyet a település bányászmúltjának emlékei egy Bányászati Kiállítás keretében, míg a megyében egyedülálló magángyűjtemény megtekintése során, amelyet a Vasaló és Öntvény Múzeum foglal magában, a faszenes vasalóktól a villanyvasalókig, az öntöttvas képkeretektől a régi szódásüvegekig számtalan kinccsel ismerkedhet itt meg az érdeklődő.
Kedves és különleges a Bagi András szorgos munkájának eredményeképp létrejött gyufacímkékből és hamutartókból álló kiállítás, valamint a 2000 db mackóból es babából álló gyűjtemény, ami pedig és Bóné Márta lelkes munkájának csodás eredménye.
Említést érdemel az 1674 óta működő - Szent Ilona tiszteletére felszentelt - római katolikus templom, ami a falu központjában található, illetve Szabó István tudós pap emlékszobája. A Kazári pap" néven ismert ember nem csupán pap volt, hanem író és műfordító is, aki Homérosz két nagy eposzát, az Iliászt és az Odüsszeiát elsőként ő fordította magyarra. Emellett pedig a Magyar Tudományos Akadémia és a Kisfaludy Társaság tagjainak sorában is szerepelt.
A végére hagytuk a falu azon nagy dobását, amivel a természet ajándékozta meg. Ez pedig nem más, mint a Kazár feletti erdőben látható egyedülálló, védett természeti érték, a 20 millió éves riolittufa erózió, melyhez hasonlót a világon összesen 6 helyen tartanak számon, legközelebb a törökországi Kappadókiában.
Ezek alapján joggal büszkélkedhet azzal Kazár, aki ide betér nem csak a helyiek kedves fogadtatásában részesül, de egy egész napos családi programon is része lehet.
Bővebb információt az alábbi linken lehet találni a múzeumokról, kiállításokról.
Fotók: kazar.hu
Ha tetszett a cikk kövess minket a Facebookon is